Učenici SŠIK sudjeluju u kreativnom natječaju Foruma za slobodu odgoja

Autor: Barbara Bošnjak, 3. 11. 2023.

ORGANIZATOR? – Forum za slobodu odgoja

ZAŠTO? - Natječaj u našoj školi organizira se u svrhu prihvaćanja, poštivanja i razumijevanja različitosti, promocije uključivosti, pravičnosti, , raznolikosti i ravnopravnosti, ali i promoviranja nenasilja, mirnog rješavanja sukoba, izgradnje mira, odgoja za mir, poštivanja ljudskih prava te poticanja kritičkog, kreativnog i inovativnog promišljanja učenika i učenica o navedenim temama.

ŠTO? - Na natječaj u našoj školi mogu se prijaviti radovi u kategorijama: fotografija, strip, plakat, priča, pjesma, video uradak, školski projekt te ostali načini kreativnog izražavanja. Tijekom natječaja odabiru se najbolji radovi u pojedinim kategorijama.

KADA? - Natječaj u našoj školi bio je otvoren od 11. rujna do 27. listopada 2023. godine.

Ključna pitanja ovogodišnjeg natječaja su:

• Što vas brine u svijetu koji vas okružuje i što vi tu možete?
  • Što to znači imati jednaka prava?
  • Kako vi možete pomoći da se drugi osjećaju prihvaćeno? Što kad se vi ne osjećate prihvaćeno?
  • Vaša poruka djeci/odraslima zašto smo svi vrijedni baš takvi kakvi jesmo?

Prijave na natječaj ocjenjivala je Komisija škole SŠIK „školska Oboji Svijet komisija“ – profesorice Marina Pavičić, Lea Mijatović i Barbara Bošnjak. Komisija je selekciju izrađenih radova izvršila uzimajući u obzir sljedeće kriterije:

- koliko rad pokazuje razumijevanje, prihvaćanje i poštivanje različitosti

- kako rad promiče nenasilje, mirno rješavanje sukoba i dijalog

- koliko je rad inovativan, originalan, kreativan

-koliki je stupanj složenosti rada (u skladu s uzrastom autora/ice), kritičkog promišljanja, razrađenosti i izvedbe ideje

-sveukupna kvaliteta rada

Prema procjeni Komisije tri najbolja rada prijavljena su na natječaj, a to su:

• TEKST – „Kad bih joj barem mogla pomoći“, učenica Klara Ivnović 1. tehničar za računalstvo
  • VIDEO URADAK – „Oboji svijet empatijom“, polaznici Dramskog odgoja

(učenici 2. a i 2. b OG – Eleonora Begić, Erika Begić, Tena Ferčec, Lea Filjak, Leona Kovačić, Ana Stefani Kumrić, Korana Medić, Laura Mikodanić, Antonio Pritišanac, Nikolina Prošić, Klara Sarajlić, Lucija Škorvaga, Mirna Tržić, Elena Uremović i Petra Živković; snimio i montirao Luka Štefiček, učenik 3. razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije)

• VIDEO URADAK – „Što vas točno brine?“, učenici 1. razreda tehničar za računalstvo: Noa Rakić, Ivano Krivošija i Dario Domiter; snimio i montirao Darian Krištofik

ŠTO DALJE? - FSO Oboji svijet komisija odabrat će najbolje od najboljih koje ćemo zatim objaviti i promovirati na mrežnim stranicama Foruma za slobodu odgoja povodom Međunarodnog dana tolerancije (16.11.), preko Međunarodnog dana volontera (5.12.) pa sve do Međunarodnog dana ljudskih prava (10.12.).

Sretno natjecateljima!!!

Barbara Bošnjak, prof. savjetnik