Obilježavanje Međunarodnog dana nenasilja – 2.10.2023.

Autor: Barbara Bošnjak, 3. 11. 2023.

Generalna skupština UN-a je 2007. godine ustanovila obilježavanje ovoga Dana kao priliku za “širenje poruke o nenasilju, uključujući obrazovanje i podizanje javne svijesti”. Obilježava se na dan rođenja Mahatme Ghandija, indijskog vođe koji se za neovisnost nacije izborio nenasilnom revolucijom.

Nenasilje je odbijanje nasilja i metoda djelovanja bez nasilja. To je način osobnog ili političkog djelovanja koje isključuje bilo kakav oblik nasilja prema sebi ili drugim živim bićima za postizanje osobnih ili društvenih ciljeva. Međunarodni dan nenasilja prilika je za podizanje svijesti o potrebi širenja mira i tolerancije.

Desetak junior ambasadora prvog razreda tehničar za elektroniku i tehničar za računalstvo tijekom nastave engleskog jezika zajedno s senior ambasadoricom prof. engleskog jezika Barbarom Bošnjak obilježilo je ovaj dan nizom različitih aktivnosti – pogledali su prezentaciju na temu What is violence? u sklopu kampanje Stand Against Violence te tijekom iste sudjelovali u nizu interaktivnih zadataka s ciljem osvješćivanja važnosti nenasilnog postupanja i ponašanja te time ujedno uspješno upoznali vrijednosti EU kao što su vladavina prava, jednakost, nediskriminacija, tolerancija i slično.

Barbara Bošnjak, prof. savjetnica