Održana županijska smotra LiDraNo 2020.

Autor: Romeo Mihaljević, 13. 3. 2020.

U četvrtak, 12. veljače 2020., održan je u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice LiDraNo 2020. – smotra stvaralaštva na području literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog izraza na kojoj je sudjelovalo stotinjak učenika i mentora iz srednjih škola Osječko-baranjske županije (Donji Miholjac, Đakovo, Našice, Osijek i Valpovo). Stručna su povjerenstva na okruglim stolovima obrazložila koji su radovi predloženi za prosudbu državnim povjerenstvima smotre LiDraNo 2020., a jedino u slučaju pojedinačnih scenskih nastupa odabrani će učenici izravno sudjelovati na državnoj smotri.

Učenici naše škole imali su svoje predstavnike u sva tri područja izraza.

Smotru je pozdravnom riječju otvorio ravnatelj Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, prof. Željko Filjak.

U uvodnom dijelu programa s pjesmom je nastupio Nikola Čeme (2. razred).

Ovogodišnju su smotru vodili maturanti, gimnazijalci Filip Stojanović i Domagoj Žagar.

Na području literarnog stvaralaštva sudjelovala je učenica Ana Belak (3. razred), a njezina je mentorica prof. savjet. Marina Pavičić.

Prosudbeno povjerenstvo za literarno stvaralaštvo predložilo je šest radova koji će biti poslani državnom povjerenstvu, a djelovalo je u sastavu: Anja Križek, prof. hrvatskog jezika i književnosti, Ugostiteljsko-turistička škola Osijek, Marina Tomić, prof. hrvatskog jezika i književnosti, pjesnikinja i Davor Ivankovac, prof. hrvatskoga jezika i književnosti, dipl. knjižničar; pjesnik i književni kritičar.

Josipa Kovač (4. razred) nastupila je u kategoriji pojedinačnih scenskih nastupa, a dramska skupina gimnazijalaca izvela je scensku igru Održivi (Nikola Čeme, 2. razred, Valentina Matišić, 2. razred, Andrea Slavulj, 2. razred, Petra Justić, 2. razred, Barbara Mihaljik, 2. razred, Davor Olij, 2. razred, Mirela Turalija, 2. razred, Sara Hečimović, 2. razred, Magdalena Valek, 2. razred). Njihova je mentorica prof. Leopoldina Mijatović.

Povjerenstvo za ocjenjivanje dramsko-scenskih nastupa (Snježana Šulentić, prof. hrv. jezika i književnosti, dipl. knjižničar, dramski pedagog, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek, Anđela Vidović, kazališni kritičar i teatrolog i Gordan Marijanović, mag. art., akademski glumac i lutkar, Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku), zajedno s državnim izbornikom za scenske nastupe, Mariom Kovačem, predložilo je tri samostalna scenska nastupa (Ivan Azenić, 2. razred i Lucija Pavošević, 3. razred – mentorica prof. Silva Vidaković-Romanić, Srednja škola Donji Miholjac; Lorena Čaušević, 4. razred – mentorica prof. Vesna Kasač – Medicinska škola Osijek).

Na području novinarskog izraza, u kategoriji samostalnog novinarskog rada, sudjelovale su: Stella Kovač (1. razred) – mentorica prof. Ljiljana Mihalj, Iva Sušak (2. razred) i Marta Heđi (2. razred) – mentorica prof. savjet. Marija Pepelko i Dora Budić (3. razred) – mentorica prof. savjet. Marina Pavičić.

U novinarskom su povjerenstvu bili Sanja Račić, novinarka, Jelena Blašković Đurđević, novinarka, Radio Baranja i Miro Šola, prof. hrvatskog jezika, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo.

Među dva skupna scenska nastupa koja je povjerenstvo predložilo državnom izborniku je i scenska igra naših učenika – Održivi. Drugi skupni scenski nastup je Hej, evo me, djelo učenika II. gimnazije Osijek (Lucija Giener, 4. razred; Mihael Batrnek, 4. razred; Gloria Benčina, 4. razred; Laura Bradarić, 3. razred; Iva Radić, 3. razred; Vanja Vuković, 3. razred; Martina Ramljak, 3. razred; Karlo Čavlović, 4. razred; Matej Spajić, 3. razred), čija je mentorica prof. Ivana Vučemilović Šimunović.

U području novinarskog izraza iz našičke su srednje škole državnom povjerenstvu predložena tri rada; Stelle Kovač (1. razred), Ive Sušak (2. razred) i Marte Heđi (2. razred).

Tijekom pauze za sudionike smotre je priređen domjenak na kojemu su se okrijepili hranom koju su pripremili i poslužili učenici i stručni nastavnici ugostiteljskog praktikuma naše škole.

RM

« Ožujak 2024 »