Izvanučionička nastava u Zagreb

Autor: Tanja Horvat, 12. 12. 2019.

Održana je izvanučionička nastava u Zagrebu 6. prosinca 2019. tijekom koje su učenici 1. a/b i 2. a razreda ekonomske škole sa svojim profesorima Zlatkom Kovač, Vesnom Dudjak, Mirelom Oreški i Tanjom Horvat, posjetili tvrtku Coca-Cola HBC Hrvatska d.o.o., Gornji grad i urbanu jezgru Zagreba, Advent u Zagrebu te Muzej iluzija.

Coca- Colin sustav je u Hrvatskoj prisutan od 1968. godine. Tvrtka Coca-Cola HBC Hrvatska d.o.o, ovlašteni je punioničar napitaka tvrtke The Coca-Cola Company koja proizvodi, prodaje i distribuira široku ponudu bezalkoholnih pića koja uključuje vodeće robne marke među kojima su Coca-Cola, Coca-Cola Zero, Fanta, Sprite, Schweppes, Cappy, Fuzteaa, ...U Coca-Coli su učenici poslušali  interaktivno predavanje, obišli punionicu te sudjelovali u testiranju novog okusa Fante koje se planira plasirati na tržište.

Učenici su bili ugodno iznenađeni onim što su vidjeli i čuli. Doživjeli su Coca Colu HBC d.o.o. kao izuzetno važnu poslovnu  kompaniju koja brine o čovjeku. Shvatili su kolika se važnost posvećuju održivom razvoju  kroz niz projekata koje ta tvrtka provodi te da je s razlogom proglašena  najodrživijom europskom tvrtkom za piće jer se posebna pozornost posvećuje vodi kao najdragocjenijem prirodnom resursu. Dojmila ih se briga tvrtke o kvaliteti života građana koju su prepoznali kroz projekt "Osvijetlimo naš most" u Osijeku, gdje su uvidjeli koliko puno pojedinac može učiniti. Uvjerili su se u to da je Coca Cola,s razlogom, druga najčešće izgovorena riječ. Po završetku obilaska dobili su prigodne poklone.

Uslijedio je obilazak Gornjeg grada, urbane jezgre Zagreba te odlazak na Advent. Tri glavne teme ovogodišnjeg Adventa su: Orašar, hrvatska baština te ekologije i održivost. Učenici su mogli doživjeti ugođaj bajkovitog Adventa. Neki su se okušali u klizanju na Trgu kralja Tomislava, neki isprobavali različite delicije na Zrinjevcu i Trgu bana Jelačića, a neki uživali u zvucima božićnih pjesama.

Na kraju dana posjetili smo Muzej iluzija koji nudi intrigantno vizualno, osjetilno i edukativno iskustvo. Učenici su, kroz zabavu i atraktivne varke, naučili o percepciji, vidu i ljudskom mozgu. Uvidjeli su da oči mogu vidjeti stvari koje mozak ne razumije zabavljajući se u kosoj sobi, posluživanjem glave na pladnju i fotografiranjem u beskonačnoj sobi.

Puni pozitivnih emocije uputili smo se kući i zaključili da ovakav oblik nastave treba ponoviti.

Tanja Horvat, prof. mentor