Europski dan jezika

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, 25. 9. 2017.

U organizaciji aktiva stranih jezika SŠ Isidora Kršnjavoga Našice prof. Barbare Bošnjak, prof. Marije Kramarić, prof. Ljerke Nađ - Baričević i prof. Mirele Rukavina - Sabo dana  26. rujna 2017. obilježio se Europski dan jezika i u prostorima Srednje škole Isidora Kršnjavoga u Našicama.

Vijeće Europe proglasilo je 2001. godine Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine. Opći ciljevi Europskog dana jezika su:

1.Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;

1. Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koju treba njegovati i sačuvati;
  2. Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo za studijske svrhe, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

U  uvodnom dijelu programa održane su tri radionice pod nazivom „Uvod u strani jezik“ te su profesorice Marija Božičanin, Ružica Vinčak i Mirela Rukavina –Sabo uvele velik broj zainteresiranih učenika u zanimljivosti učenja stranih jezika, koji se ne podučavaju u sklopu redovnog nastavnog programa, i to španjolskog, slovačkog i talijanskog jezika. Učenici su se već nakon prvog nastavnog sata naučili i predstaviti na stranom jeziku!

Sat španjolskog jezika, prof. Marija Božičanin

Sat slovačkog jezika, mr. Ružica Vinčak,

voditeljica Središnje knjižnice Slovaka u RH

Sat talijanskog jezika, prof. Mirela Rukavina - Sabo

Nakon radionica učenica 2. razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije Paula Njegovanović Ocelić održala je dvojezično predavanje i to na njemačkom i hrvatskom jeziku u višenamjenskoj dvorani o iskustvima stečenim u sklopu programa Deutschland Plus nakon trotjednog boravka u  Njemačkoj, u Halleu i Berlinu na razmjeni učenika.

Paula Njegovanović Ocelić „ Halle und Berlin“

(tehnička podrška Ivan Kovačić)

U završnici obilježavanja Europskog dana jezika uslijedila je i podjela 'Njemačkih jezičnih diploma' i svjedodžbi učenicima naše škole koji su položili DSD ispit krajem prošle šk. god. na razini A2 i B1.  (U Hrvatskoj se Njemačka jezična diploma priznaje na odsjecima za germanistiku u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Zadru te na pedagoškim akademijama u Zagrebu i Čakovcu kao dokaz znanja jezika. Kandidati na razredbenim ispitima na navedenim fakultetima ostvaruju dodatne bodove. U Njemačkoj, kao i na mnogim fakultetima u Austriji i Švicarskoj Njemačka jezična diploma služi kao dokaz poznavanja jezika potreban za upis na fakultet.)

Podjela Njemačkih jezičnih diploma B1

(svi učenici položili su njemački jezik na razini B1)

4. a OG, skupina – njemački kao početni jezik

Podjela Njemačkih jezičnih svjedodžbi i diploma A2 i B1

4. JG, skupina – njemački kao početni jezik

U holu škole postavljena je i prigodna izložbu koju su pripremili učenici polaznici izborne nastave engleskog jezika iz 4.a opće gimnazije pod mentorstvom prof. Ljerke Nađ- Baričević.

Zbog velikog broja zainteresiranih učenika radionice na stranim jezicima i predavanje o gostovanju u Halleu i Berlinu ponovit ćemo i na Danu otvorenih vrata SŠ Isidora Kršnjavoga Našice kako bi i građanstvo uživalo u aktivnostima Kabineta stranih jezika!

Više o EDJ možete saznati na stranicama:

ec.europa.eu/languages/information/languages-day_hr.htm

Mirela Rukavina – Sabo, prof.