Predstavljanja zanimanja i studijskih grupa tijekom studenoga i prosinca

Autor: Ljiljana Kasapović, 22. 12. 2016.

Studeni i prosinac su bili mjeseci kada su se intenzivno predstavljala zanimanja i studijske grupe za maturante u našoj školi.

Prvi puta, uopće, ove školske godine za naše učenike ugostiteljskih zanimanja (kuhar, konobar, slastičar) i njihove roditelje predstavljale su se turističko-ugostiteljske tvrtke s Jadrana. Mogli smo vidjeti prezentaciju tvrtke Valamar d.d. iz Poreča i tvrtku Jadranka d.d. iz Malog Lošinja. Njihovi predstavnici su nam prezentirali misiju i viziju svog poslovanja te učenicima završnih razreda ponudili sezonski posao s mogućnošću stalnog zaposlenja, educiranja i napredovanja u struci. Učenicima nižih razreda ponudila se mogućnost odrađivanja ljetne stručne prakse u njihovim objektima  te mogućnost dobivanja stipendija.

Vrlo impresivno i ostvarivo. Da je tako, neki učenici, koji su podnijeli zahtjeve za stipendiju,  su već i dobili pozitivne odgovore.

Tradicionalno,  maturantima naše škole predstavljaju se privatni fakulteti i veleučilišta i nude vrlo atraktivne mogućnosti nastavka obrazovanja uz mogućnost dobivanja stipendija koje pokrivaju jedan dio troškova školarine.

Tako su svoje prezentacije odradili VERN, ZŠEM i R.I.T Croatia (poznatiji kao američko-dubrovačko veleučilište). Svake godine barem jedan naš učenik (a nije rijetkost da ponekad i nekoliko njih) upiše jedan od ovih privatnih fakulteta ili veleučilišta.

Vrijedno je spomenuti da od ZŠEM svake godine dobijemo vrijednu i bogatu donaciju stručnih knjiga kao pomoćnu literaturu u nastavi za učenike ekonomske škole i sve one koje to područje zanima. Zahvaljujemo im od srca.

Posjetili su nas još i predstavnici MORH-a za učenike koji se vide kao budući visokoobrazovani vojni djelatnici.

Učenicima elektro struke kao i svima  koje zanima područje elektrotehnike predstavnici Elektro fakulteta iz Osijeka predstavili su svoje studijske programe.

Učenicima se pruža širok aspekt mogućnosti nastavka obrazovanja (iz ovoga što smo vidjeli i čuli ali i onoga što nismo), educiranja, ulaganja u sebe odnosno proširenja  znanja stečenog u srednjoškolskoj naobrazbi. Hvale vrijedno je što gospodarstvo počinje surađivati sa obrazovnim institucijama i iskazivati potrebe za radnicima. Ovo je tek početak, nadam se ne i kraj. Treba izabrati prema vlastitim afinitetima. Nema zadovoljnije osobe od one koja radi ono što voli. Ja i dalje vjerujem u znanje bez obzira na ovu surovost koja nas okružuje i smatram da mu je samo nebo granica.

Ljiljana Kasapović, prof.

« Ožujak 2024 »