Svjetski dan turizma

Autor: Manuela Kojić, 30. 9. 2016.

I ove smo godine obilježili Svjetski dan turizma prigodnim radionicama i uređenjem panoa u holu škole. Radionice su organizirane na satovima predmeta Osnove turizma s učenicima 2. a i 2. b ekonomske pod vodstvom prof. Lidija Lovrić.

Svjetski dan turizma obilježava se svake godine 27. rujna, kada se na sjevernoj hemisferi glavna turistička sezona približava kraju, a na južnoj počinje. Svjetska turistička organizacija (UNWTO) odlučila je da ove godine ovaj dan bude obilježen temom "Turizam za sve: promicati sveopću dostupnost".

U posljednjih nekoliko desetljeća, broj osoba koje imaju mogućnost korištenja odmora uvelike se povećao. Prema posljednjim statističkim podacima Svjetske turističke organizacije iz 2015. godine, broj dolazaka stranih turista u svijetu iznosi milijardu i 184 milijuna. Taj broj će, prema predviđanjima, do 2030. dosegnuti dvije milijarde.

Međutim, stvarnost pokazuje da ono danas nije dostupno svima i da postoji još uvijek mnogo ljudi koji su i dalje isključeni iz ostvarivanja „prava na turizam“ . Zato se na međunarodnoj razini promiče takozvani "turizam za sve" koji može uživati bilo tko. Pod pojmom "dostupan turizam" podrazumijeva se napore koji se ulažu kako bi se zajamčilo da turističke destinacije i usluge budu dostupne svima, neovisno o kulturnom profilu, trajnim ili privremenim ograničenjima (fizičkim, mentalnim ili osjetilnim), ili posebnim potrebama koje zahtijevaju, primjerice, djeca ili starije osobe.

Radionice su održane na ovu temu i temu „ZADAR – EUROPEAN BEST DESTINATION 2016.“

Lidija Lovrić, prof.

« Ožujak 2024 »